Eşi benzeri olmayan heybetiyle, asaletiyle, cesaretiyle meşhur olan hazreti Ali radıyallahu anh, hicretten 23 yıl önce, Recep ayının 13.gününde Mekke’de dünyaya geldi. Babası Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in amcası olan Ebu Talib, annesi Esat kızı Fatima’dır. Annesi de Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in dedesinin kardeşinin kızı idi, Resulullah da kendisine zaten „Anneciğim“ diye hitap ederdi.

Mekke’de kuraklık baş gösterip Ebu Talib’i çocuklarına bakamaz hale getirince, peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in diğer amcalarından Abbas, Ali’nin kardeşi Ca’fer’i, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de Ali’yi büyütmek üzere yanlarına aldılar. Böylelikle Ali radıyallahu anh genç yaşlarından itibaren Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile sık sık bir arada bulunmuştur.

Hazreti Ali bir gün Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i ve Hatice annemizi namaz kılarken gördü. Bunu neden yaptıklarını sordu Efendimiz de cevapladı ve yanı sıra da onu İslam’a davet etti. Ali radıyallahu anh bunu babasına danışmak istedi. Ertesi gün Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına vararak şehadet getirmek istedi. Resulullah babasına sorup sormadığını öğrenmek isteyince ise cevabı küçük yaşta olan bir çocuktan beklenmedik şekilde oldu:

„Hayır. Allah beni yaratırken babama danışmadı; ben Allah’a inanmak için niçin babama sorup danışayım?“ Böyle bir cevap henüz 10 yaşlarındaki bir çocuktan gelmişti.

O, ilmin kapısı idi. Resulullah aleyhissalatu vesselam ona çok güvenirdi. Bu da onu çok genç yaşlarında Yemen’e yollama sebeplerindedi.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hicret ettiği gece canını ortaya koyup onun yatağına yatmış ve bu fedakarlığından dolayı „İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah’ın rızasını arayıp kazanmak amacıyla canını satar.“ Bakara suresinin 207.ayeti kerimesi nazil olmuştu.

Ve Hazreti Ali Cennete layık görülen sahabelerden olmuştu… Güçlü imanına güç katmıştı bu ayet. Çünkü onun içn geçen her gün artık Cennete biraz daha yaklaştığının işaretiydi. Buna rağmen dünyada iken daha yapması gereken onca şey vardı ki ona göre.

Rivayetlere göre Ali radıyallahu anh orta boylu, buğday renkli, ak ve uzun sakallı idi, yüzü çok güzeldi, gözleri genişti, göğsü enli, başı saçsız idi.

Hazreti Ali 586 Hadis-i Şerif rivayet etmiştir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in vefatında 33 yaşında olan Ali radıyallahu anh onun yıkama ve defin işleri ile ilgilenme şerefine nail olmuştur. Hazreti Ali’nin bir başka özelliği ise, yüzünü hiç puta döndürmeden İslam ile şereflendiği için, „Keremallu veche“ (‘Allah vechini (yüzünü) mükerrem (şerefli) kılsın’ mealindedir) ünvanını almasıdır.

Hazreti Ali 4.halife olup, hilafetini 4 sene ve 9 ay sürdürmüştür.

Abdurrahman bin Mülcem adlı din düşmanı Hazreti Ali’yi öldürmek üzere Kufe’ye hareket etti. Dört gözle beklediği Cennet ve Allah’ın rızası gelip atmıştı. Bu düşman Ramazan ayının 19.günü şafak vakti namaz kılarken zehirli kılıcıyla Hazreti Ali’yi yaraladı. Kılıç darbesinden sonra Ali radiyallahu anh şöyle dedi: „Kabe’nin Rabbine and olsun ki, kurtuluşa erdim.“ 2 Gün evde yattıktan sonra, 661 yılında 63 yaşında iken Kufe’de Ramazan ayında ayeti kerimeler okuyarak ve sonunda da şehadetini getirerek latif ruhunu Allah’a teslim etmiştir. Hazreti Ali’yi oğulları Hasan ile Hüseyin yıkamıştır ve namazını da Hasan kıldırmıştır. Kabri Irak’ın Necef şehrindedir.

Ne güzel evlatlar bırakmıştı geriye Hazret-i Ali. Hasan ile Hüseyin radıyallahu anhum, babalarının onlara verdiği nasihatlere uyarak, Allah’ın rızasını kollayarak, Rasulullah’ın yolunda giderek iki kahraman olmuşlardı.

Hazreti Ali’nin toplam 8 eşi ve 19 çocuğu (5 kız, 14 erkek) olmuştur:

1) Fatıma radiyallahu anha:
Rasulullah’ın en küçük kızı idi. Hazreti Ali’nin ilk eşidir. Kendisinden 5 çocuğu olmuştur: Hasan, Hüseyin, Muhsin, Zeynep, Ümmügülsüm. Kızı Ummuğulsum Hazreti Ömer ile, Zeynep ise Abdullah bin Ca’fer ile evlenmiştir.

2) Ummu’l-Benin binti Hizam:
Amir bin Kılab kabilesindendir. Bu hanımından 4 çocuğu olmuştur: Abbas, Ca’fer, Abdullah, Osman.

3) Leyla binti Mes’ud:
Temim kabilesindendir. Bu hanımından 2 çocuğu olmuştur: Abdullah, Ebu Bekir.

4) Esma binti Umeys:
Has’ami kabilesindedndir. Bu eşinden de 2 çocuğu olmuştur: Yahya, Muhammedun Asgar (=küçük Muhammed)

5) Şahba binti Rabı’a:
Cu’sem bin Bekir kabilesindendir. Kendisi bir cariye idi. Bu eşinden de aynı şekilde 2 çocuğu olmuştur: Ömer, Rukiyye.

6) Ümame:
Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in damadı olan Ebu’l-As’ın kızıdır. Bu evlilikten bir çocukları olmuştur: Muhammedul evsat (=ortanca Muhammed)

7) Havle binti Ca’fer el-Hanefiyye:
İbni Hanfiyye diye bilinen oğlu Muhammed bu hanımından olmuştur.

8) Ümmü Said:
Kendisi Urve bin Mes’ud es-Sekafi’nin kızıdır. Hazreti Ali’nin bu hanımından 2 kızı olmuştur: Ümmu Hüseyin ve Büyük Remle.

Allah ondan razı, O Allah’tan razı…

 

dokuman-glrq530cpaqc8i3cfpd5